Jedlá kráska s vínovými květy. To je akébie pětičetná
Na začátku vypadá nenápadně a vzdušně, během dvou let ale promění každé místo k nepoznání – akébie poměrně rychle vytvoří až pětimetrové výhony, které spolehlivě zakryjí perlogu či treláž, ráda se šplhá i po sloupech či suchých stromech. Mezi popínavkami patří k těm několika málo, které kromě své „základní funkce“ (popínavost) nabízejí vítanou přidanou hodnotu v podobě jedlých plodů. Mezi zahradníky se jí říká „čokoládová réva“ – právě po čokoládě a vanilce totiž intenzivně voní hrozny fialových květů, kterými je rostlina obalena v dubnu a květnu.

Na podzim (září a říjen) můžete z akébie sklízet plody nevšedního vzhledu i chuti. Akébie je v našich podmínách mrazuvzdorná, v mírnějších zimách si dokonce ponechá část listů. Na škůdce ani choroby akébie netrpí, v zahradě uvítá spíše lehce zastíněné místo a vlhčí, dobře propustné půdy. Ukázat akébii v e-shopu.
Opravdu rychlá popínavka? Sáhněte po opletce
Opletka Aubertova, rdesno baldžuánské, svlačcovec Aubertův – hned tři jména má tato liána pocházející z Číny. V našich podmínkách je plně mrazuvzdorná a výjimečná rychlostí růstu – každý rok se „vytáhne“ hned o několik metrů, mezi popínavkami patří k těm, které v roce vytvoří nejvíce listové hmoty. Na místě, kde ji vysadíte, ji možná proto budete muset trochu krotit, výchovný řez jí ale nikterak nevadí. Pokud potřebujete rychle „ozelenit“ jakékoli místo v zahradě, opletka vám bude obrovským množstvím listů nápomocna skutečně velmi rychle.

Opletka je výjimečná nejen rychlými přírůstky, má i zajímavá květenství – až půl metru dlouhé hrozny drobných kvítků zdobí rostliny od srpna do října. Opletka prospívá téměř všude, dobře snáší i chudé půdy a znečistěné ovzduší. A naopak – na mokrých a těžkých půdách skomírá. Ukázat opletku v e-shopu.
Trubač kořenující. Popínavka s opravdu velkými květy
Čeští zahrádkáři jej znají také pod jménem křivouš kořenující. Ve své domovině (severní Amerika) dorůstá tato popínavka až deseti metrů, v našich podmínkách si vede stejně dobře – hlavně na chráněných, teplejších stanovištích. Trubače v zahradě nepřehlédnete, a to především pro jejich výrazné trubkovité květy, které zdobí dlouhé šlahouny od července do září. A my můžeme z vlastní zkušenosti potvrdit, že na pergole či treláži vypadají červeně zbarvené květy úchvatně.

Pěstovat trubače není náročné, pozor dejte pouze na přemokření – trubače mají dužnaté kořeny, které v zamokřené půdě zahnívají. Trubače nejsou vhodné pro pěstování v nádobách, v nichž málo kvetou, pokud už vůbec. Ukázat trubač v e-shopu.