10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Stáhněte si další list do herbáře s ručně malovanou ilustrací.
Herbář v pdf si stáhněte zde.
Kdoulovec (Chaenomeles) pochází z východní Asie, zejména z oblastí Japonska, Číny a Koreje. Řadíme ho do čeledi Rosaceae – růžovité.
Kdoulovec spolehlivě rozzáří brzkou jarní zahradu. Existuje několik druhů a kultivarů tohoto keře, liší se především barvou květů a tvarem plodů.
5 důvodů proč si vysadit kdoulovec:
Krása: Kdoulovec je velmi dekorativní rostlina. Jeho jasně barevné květy, které se objevují brzy na jaře, před olistěním, přinášejí do zahrady neskutečnou krásu.
Jedlé plody: Plody kdoulovce mají tvar podobný citronu, jablku nebo hrušce. Jsou velmi aromatické, kyselé a obsahují pektin. Můžete ho použít při výrobě marmelád či želé, nahradit jím citrón nebo z něj připravit limonádu. Zpracovat plody kdoulovce můžete také fermentací nebo naložením do medu.
Snadná péče: Kdoulovec je nenáročný na pěstování. Je odolný vůči nízkým teplotám, nenáročný na typ půdy a nevyžaduje střih. Je tedy vhodný i pro začátečníky.
Podpora biodiverzity: Kdoulovec přitahuje opylovače a plody můžete na keři nechat jako potravu pro ptáky.
Hodí se do každé zahrady: Díky svému kompaktnímu růstu a atraktivnímu vzhledu se kdoulovec hodí do moderní i venkovské zahrady. Vynikne jako solitéra, součást živého plotu, ve skupinových výsadbách nebo v nádobě.
Čím kdoulovec zaujme:
- Opadavé, lesklé listy s jemně zubatými okraji.
- Květy jsou výrazné, často v od bílé přes růžovou až po zářivě červenou. Objevují se brzy na jaře, obvykle ještě před olistěním.
- Plody jsou podobné malým jablkům nebo hruškám, v odstínech žluté až zelené.
Jak pěstovat kdoulovec:
- Daří se mu na slunci nebo v polostínu.
- Je nenáročný na kvalitu půdy, vyžaduje ji však v dobře odvodněnou.
- Snáší mrazy, ale v chladnějších oblastech je lepší chránit mladé rostliny.
- Po zakořenění dobře odolává horku a suchu.