210x210
Doručíme v pořádku nebo zdarma vyměníme
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
benefit_4
Nejširší výběr v ČR
10.000+ druhů skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
Balíček vám zdarma dodáme od 2500 Kč. Platí pro balíčky posílané kurýrní službou (Česká Pošta, DPD, PPL). Nevztahuje se na paletové zásilky, individuální dopravu, ani zahradnictví flos kurýra.
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.
ico_care
Ekologické a šetrné
balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.

Jak na úspěšnou úrodu i bez letitých zkušeností

Všechny články
pěstování podle tratí

Začínáte se zeleninovou zahrádkou a stojíte u prvního plánu, co kam zasadit? Pak věnujte chvilku tomu, jak správně rozdělit záhony podle nároků rostlin na živiny – tzv. podle tratí. Tento princip vychází z tradičního pěstování a pomůže vám ke krásné úrodě bez zbytečného zklamání.

Co jsou tratě a proč na nich záleží

Když se mluví o trati, nejde o železnici, ale o stav výživy půdy. Zahradníci dělí zeleninu do 3 tratí – podle toho, kolik živin plodiny potřebují a jak snášejí čerstvé hnojení.

1. trať – pro zeleninové hladovce

Tyto rostliny potřebují výživnou půdu bohatou na živiny, ideálně hnojenou vyzrálým kompostem nebo hnojem.

Zelenina vhodná pro 1. trať:

Brambory, květák, lilek, cuketa, dýně, kapusta, meloun, okurka salátová, zelí čínské, kapusta růžičková, kukuřice, patizon.

Cuketa a dýně jsou skvělé na první pokusy – rostou rychle, dobře pokrývají záhon a dávají bohatou úrodu. 

 

Meziskupinou jsou plodiny, které prospívají v 1. i 2. trati, na živiny jsou náročné, ale snesou i trochu chudší půdu než plodiny 1. trati:

Patří tam papriky, rajčata, rané brambory, pór, celer, brokolice.

Začátečníkům doporučujeme pěstovat keříčková rajčata, z předpěstované sadby je zvládne každý. 

 

2. trať – pro středně náročnou zeleninu

Tyto rostliny ocení půdu výživnou, ale už odpočatou – třeba rok po předchozím hnojení.

Zkuste pěstovat z předpěstovaných sazenic např.:

Saláty, mangold, brokolici, cibuli, fenykl, papriky, brokolici, rajčata, kedlubny nebo petržel


Zelenina vhodná pro 2. a 3. trať (skromnější druhy):

Špenát, cibule, česnek…

Saláty nebo špenát zvládnou i děti – rychle rostou a dají se pěstovat i v truhlíku. Cibule sazečka je úplně bezproblémová.

 

3. trať – pro skromné a nenáročné

Zemina už není tolik výživná, ale je stále dobře zpracovaná. Plodiny nepotřebují přihnojování a často by jim přemíra živin uškodila.

Ve 3. trati pěstujte bylinky jako je bazalka, majoránka nebo meduňka. Bude se tam dařit i kopru, polníčku, hrášku, keříčkovým fazolím nebo topinamburům


Proč střídat plodiny?

Střídání plodin – neboli osevní sled – je klíčem ke zdravé půdě a odolné zahradě. Pokud byste pěstovali stále stejnou zeleninu na stejném místě, dochází:

  • k vyčerpání určitých živin z půdy,
  • k přemnožení specifických škůdců a chorob,
  • ke zhoršení struktury půdy.

Při střídání podle tratí (např. 1. rok – 1. trať, 2. rok – 2. trať, 3. rok – 3. trať), bude mít půda čas na regeneraci a vaše rostliny budou zdravější, silnější a úroda bohatší.

 

Sdílet: