10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Celé jaro vám dělaly radost, byly téměř bez starostí, takže je na čase těmto kráskám věnovat trochu pozornosti a připravit je na chladné období, aby zas na jaře mohly pučet.
Před zimou, nejlépe v půlce října nebo v listopadu, odstaňte všechny suché květy a listy. Zkontrolujte, zda jsou listy zdravé. Pokud jsou napadené černou skvrnitostí, tak je potřeba všechny napadené listy otrhat a posbírat je i ze země. Neházejte je do kompostu. Černou skvrnitost poznáte tak, že jsou listy flekaté (od hnědé až po černou).
Další úkony, které byste neměli vynechat:
1. Odstřihněte suché a nemocné výhony.
2. Šípky vzniklé po odkvětu ubírají růžím sílu a živiny, takže je odstraňte klidně už v průběhu léta/podzimu.
3. Hluboké ořezávání růží ponechte na jaro, aby byly na zimu odolnější.
4. Pokud růže ještě kvete, tak květenství můžete ustříhnout a usušit do suché vazby.
V neposlední řadě je nutné přihrnout kolem růže kompost nebo alespoň hlínu. Kolem růže, v oblasti kořenového krčku, nahrňte asi 20 cm vysokou vrstvu kompostu. Kořenový krček nesmí zůstat odkrytý a přístupný mrazu. Dodáte tak růži živiny a zároveň ji ochráníte proti mrazu. Růže můžete ještě navíc přikrýt chvojím. Kompostem se nepřihrnují půdokryvné růže ve skupinové výsadbě a také botanické a sadové odrůdy. Vhodné je také mulčování – můžete vytvořit vrstvu ze slámy nebo listí, případně kupované mulče.
Stromkové a roubované růže také vyžadují před zimou péči. Jejich kmen i korunu omotejte pytlovinou z juty. Rozhodně nepoužívejte neprodyšný materiál, jako je igelit. Pnoucí růže pořádně upevněte provazem k opoře, aby byly odolné v případě, že napadne těžký mokrý sníh. Můžete je také obalit pytlovinou nebo chvojím.
Na podzim se mohou vysadit růže nové. Více o tom, jak růže zasadit a následně o ně pečovat si přečtete v našem dalším článku zde.