10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Nejčastější otázka, kterou zaznamenáte brzy zjara na všech zahrádkářských fórech a diskusích je – kdy začít s výsevem? Pro zkušené pěstitele zeleniny a letniček je to spíš rutina, ale pokud s výsevem začínáte, tak se vám bude hodit více rad, než jen kdy začít.
Pokud vás svrbí prsty již po novém roce a nutně potřebujete něco vysít a pěstovat, tak vřele doporučujeme zakoupit semínka jejichž klíčky jsou jedlé - microgreens, nejlépe v bio kvalitě – ředkvičku, řeřichu, čočku, mungo atd. Použijte pro to určené nakličovací misky, které koupíte například u Naklíčeno, kde najdete nejen semínka ke klíčení a zajímavé recepty. O klíčení a jeho benefitech se rozepsala známá bloggerka a kuchařka Kitchenette.
V prvních měsících v roce jsou hobby markety a zahradnictví zaplaveny stojany s pytlíčky semen. Předtím, než se na ně vrhnete, byste si měli zkontrolovat vaše zásoby z loňska a také si vzpomeňte čemu se u vás nedařilo a co mělo naopak úspěch. Dále zvažte, jak máte velké prostory, parapety, kde budete klíčit a venkovní plochy, kde budete následně pěstovat.
V roce 2015 vznikl unikátní projekt Semínkovna. Základním principem této aktivity je sdílení semínek v bio kvalitě mezi lidmi. Semínka vložíte na určené místo, může to být krabice, kufřík, skříňka v kavárně, obchůdku, coworkingovém centru, a stejně tak si něčí semínka odnesete. Semínkovna také organizuje workshopy nebo burzy rostlin. Podpořte tak i vy biodiverzitu na své zahradě sdílením semínek.
Semináře nejen na toto téma pořádá i obecně prospěšná společnost Kokoza, která především pomáhá s komunitním pěstováním a kompostováním.
Pokud na nějaká semínka zapomenete nebo víte, že se vám jejich předpěstování nedařilo, tak vždy můžete dokoupit sazenice.
Pro výsev a předpěstování budete potřebovat:
- Misky pro výsev
- Květníky pro předpěstování
- Vhodný substrát určený k výsevu
- Dostatek prostoru na parapetech případně v pařeništi
- Vhodný směr oken s dostatečným množstvím světla
- Štítky nebo nanuková dřívka k označení vysetých semínek
- Trpělivost
Výsev semen se dělí na vnitřní a venkovní. Ten první začíná v únoru a březnu a předpěstované sazenice putují ven v půlce května, jak se říká po „Zmrzlých“. Pokud byste totiž byli příliš nedočkaví, tak vám hrozí, že při výkyvu teplot a nedostatku slunečního světla vyklíčené rostliny uhynou.
Bylinky jsou na předpěstování, kromě bazalky, náročnější. Proto doporučujeme koupit rovnou v květináči a užívat si jejich chuť bez zbytečných stresů.
Semínka vysejte na výsevní substrát, který je svým složením ideální pro klíčení. Substrát by měl být vždy vlhký, nikoliv přemokřený. Umístěte na světlé a teplé místo s teplotou mezi 18-22 °C. Zalévejte odstátou kohoutkovou vodou, nejlépe postřikovačem. Nezapomeňte si označit co jste kam vyseli 😉. Vyklíčené rostlinky přesazujeme do sadbovačů, nebo klidně kelímků od jogurtu v momentě, kdy se objeví 3. a 4.lístek.
Můžete použít jednoduchý výsevní kalendář:
ÚNOR – papriky
ZAČÁTEK BŘEZNA – bazalka, saláty, lilek
PŮLKA BŘEZNA – rajčata, okurky, tykve, melouny a letničky (cínie, gazánie, slaměnky, astry, aksamitník, hledík atd.)
Pokud budete vysívat přímo do země, tak doporučujeme následovně:
březen - mrkev, petržel, ředkvičky, špenát, cibule
duben - salát, hrášek, mangold, pór, ředkev
konec dubna/květen - cukety, okurky, dýně. kopr
květen - červená řepa, fazole a fazolky, kukuřice cukrová
V případě, že si nebudete jistí, tak vám skvělou nápovědou bude návod na každém pytlíčku semínek.
Tak ať se daří!