Milí zákazníci, směle prohlížejte, vybírejte a nakupujte ať se máte na co těšit. Všechny objednávky budeme expedovat od jarní sezony 2025. O termínu odeslání Vás samozřejmě budeme informovat e-mailem.
10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Jeden vyroste do nepropustné houštiny a ochrání tak soukromí, druhý vytvoří pohledovou clonu, třetí ohraničí pozemek. Další vás zbaví hluku, prachu nebo třeba výfukových plynů z okolí. Je tolik druhů živých plotů, kolik potřeb mají jejich pěstitelé. Ideální živý plot přitom neexistuje, každý pozemek je originál, a ne všude se hodí vše.
Existují ale tři základní otázky, které si při zakládání živého plotu (ať už je jeho účel jakýkoli) položte.
Jak vybrat živý plot podle typu – tvarovaný nebo přírodní?
První typ postupně vytvoří neprostupnou živou zeď a je tak vhodný pro oplocení pozemku, druhý roste volně a využívá se nejčastěji pro vytváření přirozených pohledových zábran. Tvarovaný živý plot potřebuje častý střih, stačí jim ale méně místa. U volně rostoucích plotů je tomu naopak.
Jak vybrat živý plot podle času na údržbu?
Když se řekne údržba, znamená to u živých plotů především stříhání. Některé rostliny (například cypřišovce) vyžadují střih i několikrát ročně, jinak hrozí, že vám přerostou přes hlavu. Pokud máte na střih málo času, volte rostliny s malým ročním přírůstkem. Nebo založte přírodní živý plot, který je na střih nenáročný.
Jak vybrat živý plot podle výšky?
V tomto ohledu se držte pravidla „Čím menší pozemek, tím nižší živý plot“. U malých zahrad udržujte živý plot vysoký maximálně 120 cm, vyšší zbytečně zastíní užitnou plochu. Ani u velkých pozemků ale nenechávejte živé plochy zbytečně přerůst výšku 2 metry – každý decimetr navíc poznáte při údržbě a střihu. Vysoký plot znamená větší pracnost a zvýšené riziko zranění.