10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Jaro začíná na podzim. Tato zdánlivě nesmyslná slova potvrdí každý, kdo někdy sázel dřeviny - a je lhostejné, jestli okrasné nebo ovocné, platí to pro všechny. Podzimní výsadba urychlí růst v následujícím roce, urychlí kvetení i sklizeň, vyplatí se zkrátka po všech stránkách.
Kdysi se tradovalo, že je lepší sázet dřeviny na jaře - teplá březnová či dubnová půda měla být zárukou dobrého zakořenění a růstu. Dnes platí v zahradnických kruzích pravý opak. Proč je podzimní výsadba dřevin výhodnější než jarní? A proč je lepší i v případě kontejnerovaných rostlin, které je jinak možné sázet celý rok?
Důvodů je více, řekněme ten nejpodstatnější - v říjnu či listopadu vysazené stromky využijí podzimní a zimní vláhu, lépe se ujmou a spolehlivěji zakoření. Na jaře s koncem vegetačního klidu pak mají náskok a začínají ihned růst. Podzimní výsadba díky častějším dešťům a sněhové pokrývce nepotřebuje většinou zálivku a vystačí si s přirozenými zdroji.
Přeci jen ještě zmíníme i několik důvodů dalších - na podzim už nehrozí tak velké výkyvy teplot jako v létě nebo v pozdním jaru. Stejně tak na podzim nebývají delší období sucha, nestane se tak, že by nové kořeny, které jinak rostou až do zámrazu, zaschly.
Podzimní výsadba dřevin má zkrátka mnohem více výhod než nevýhod a my ji v Zahradnictví flos doporučujeme… všemi deseti.
Jak na samotnou výsadbu?
- Výsadbové jámy si připravte ještě předtím, než vám sazenice dřevin od nás dorazí. Pokud je sucho, jámy důkladně prolijte vodou, klidně i několik dní po sobě. Velikost výsadbových jam se liší podle druhu dřeviny. Obecná rada? Jáma by měla být dvakrát širší a jednou hlubší než než je kořenový bal sazenice v kontejneru.
- Při samotné výsadbě dbejte na správnou strukturu zeminy (opět se může lišit podle druhu), univerzálním tipem je přidání dobře vyzrálého kompostu.
- Pokud je to potřeba, vylepšete stabilitu stromku opěrným kůlem. Ochráníte jej před poškozením větrem, dobře „ukotvený” stromek také lépe koření.
- Po výsadbě nezapomeňte stromek či keř důkladně zalít - podle velikosti a druhu budete potřebovat až sto litrů vody v jedné dávce.
- Poslední krok? Půdu kolem sazenic zamulčujte vhodným organickým materiálem. Ideální je posekané listí.