Milí zákazníci, směle prohlížejte, vybírejte a nakupujte ať se máte na co těšit. Všechny objednávky budeme expedovat od jarní sezony 2025. O termínu odeslání Vás samozřejmě budeme informovat e-mailem.
10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Černá mulčovací textilie (nebo také geotextilie či netkaná textilie) je materiál, který se stále hojně používá v našich zahradách. Pro rostliny však rozhodně není přínosem, je tomu právě naopak.
Proč nechtít mulčovací textilii?
- Je ze 100 % vyrobena z ropy. Mikroklimatickými vlivy se z ní uvolňují do půdy barviva, postupně se rozpadá na malé částečky v podobě mikroplastů. Ty se dostávají do spodních vod a trávicích ústrojí živočichů.
- Odděluje půdu od vnějšího prostředí, od přístupu vzduchu, přirozeného zdroje organické hmoty a částečně i vody.
- Pod textilií se množí anaerobní organismy, které nepotřebují vzduch a vymírá důležitý edafon, tedy půdní mikroorganismy. Půdní organismy umírají pro nedostatek vzduchu, vody a hlavně zdroje potravy. Půda se neobohacuje o humus, který pomáhají tvořit žížaly. Ty v půdě pod textilií nenajdete. Do půdy se nedoplňuje organický podíl, mění se její struktura, půda se zhutňuje a stává se mrtvou, neúrodnou.
- Nebrání růstu plevele. Plevel roste na textilii, v mulčí a organické hmotě, která se na ní vrství.
- Svah s ní nezpevníte. Mulč na textilii nebude držet, většina vody po ní steče a nezasákne se do půdy. Na prudký svah vysázejte půdopokryvné rostliny, které půdu zpevní svými kořeny a po vzájemném zapojení nebude mít šanci ani plevel. Použít můžete také kokosovou rohož nebo ekotextilii, o které píšeme dále.
- Neušetříte za mulč, protože ji budete muset stále doplňovat. Odfouká jí vítr, rostliny se nerozrostou, aby se zapojily a zabránily růstu plevele na mulči.
- Trvalkové záhony nebudou fungovat, protože textilie zabrání jejich rozrůstání do prostoru.
- Odstranění folie dá opravdu hodně práce a obnova půdy zabere několik let.
Téma černého hadru detailně sepsala a doložila názornými fotografiemi (a zdroji) zahradní architektka Lenka ze Zahrady na niti.
Jaké trvalky vysadit na svah? Připravili jsme pro vás hotový trvalkový záhon na svažitý terén.
Záhon s mulčovací folií, kde je vidět plevel a rostliny se nemohou rozrůstat.
Existuje řešení? ANO.
- Důležitá je kvalitní příprava půdy před výsadbou: Mechanicky odstraňte plevel z plochy (u velkých ploch můžete použít metodu pokládání rozložených a zatížených kartonů, tráva a plevel pod nimi časem zahynou), nejlépe 2× v rozestupu 2 týdnů.
- Po vysazení rostlin mulčujte vrstvou přírodního materiálu, jako je štěpka z listnatých stromů, sláma, listí, kůra jehličnatých stromů (je kyselá, tedy ne vhodná pro veškeré výsadby), drobný kamenitý štěrk (vhodný pro teplomilné rostliny), ideálně ve vrstvě 10–15 cm.
- Vyberte druhy rostlin pro dané stanoviště a zvolte správnou hustotu výsadby.
- Jakmile se rostliny na záhonu rozrostou, pro plevel už nebude místo.
Existuje i přírodní alternativa – ekotextilie
Ekotextilie jsou textilie z čistě přírodních vláken. Vyrábí se z biomasy při pěstování řepy a kukuřice. Jde tedy o 100% přírodní a rozložitelný materiál.
Na rozdíl od netkaných textilií z plastů neškodí půdě a později nemusíte řešit odstraňování nevzhledných cárů textilie ze záhonu – ekotextilie se do několika let sama zcela rozloží.
Jaké jsou další výhody ekotextilie?
- Podpoříte vývoj rostlin. Ekotextilie je vyrobena ze 100% přírodních materiálů. Jejím rozkladem se do půdy uvolňují látky, které slouží jako přírodní hnojivo: vyživují rostliny a podporují správný vývoj jejich kořenového systému.
- Zpevníte s ní i svažitý terén. Ekotextilie se běžně využívají jako ochrana svahů proti erozi. Omezí růst plevele a uvolňované látky přispějí k lepšímu vývoji rostlin, které na svahu funkci protierozní ochrany do pár let převezmou.
- Při pohledu do zahrady vás nepraští do očí. Ekotextilie mají hnědý odstín, který jim umožňuje lépe splynout s okolní zeminou. Na holém svahu nebo na novém záhonu nepůsobí jako „pěst na oko“.
Trvalkový záhon bez mulčovací fólie, kdy je vidět jak se rostliny rozrostly a celý záhon zaplnily.