Pryšec jako oblíbená trvalka
Pryšce tvoří jednu z největších rostlinných čeledí. Obsahuje 300 rodů a 7 500 druhů. V poslední době je pryšec oblíbenou součástí smíšených trvalkových záhonů.
Pryšce tvoří jednu z největších rostlinných čeledí. Obsahuje 300 rodů a 7 500 druhů. V poslední době je pryšec oblíbenou součástí smíšených trvalkových záhonů.
Svíčkovec je právem jednou z nejoblíbenějších trvalek posledních let. Vzdušné květy, které se pohybují na tenkých stoncích, vypadají jako motýli. Jeho krásu si užijete dlouhé měsíce, protože začíná…
V České republice existuje 450 druhů včel, po celém světě téměř 10.000. Pouze jedna z nich, o které všichni píší a mluví, je včela medonosná. Mediální hvězda, která zastiňuje své kolegyně včely…
Do zahrad si zvonky našly cestu ve středověku, kdy se původní planě rostoucí druhy začaly pěstovat jako kulturní rostliny, později pak prošly bouřlivým vývojem, na jehož konci jsou ty nejkrásnější…
V roce 2007 zahájil Český spolek perenářů, tedy pěstitelů trvalek, bohulibou tradici, která trvá dodnes – pro každý rok vybere Trvalku sezony. Pro rok 2021 tuto poctu získal dračík. Pojďte si tuto…
Jsou nádherní na pohled, zároveň jsou zdatnými opylovači – bez křehké krásy motýlů je každá zahrada i terasa poloviční. Víte, jak motýly do zahrady přilákat a jak je v ní pak i udržet?
Čapí nůsky, čapí nosy, čapí zobáky – lidové názvy této půvabné a bohatě kvetoucí perly našich zahrad vznikly pravděpodobně proto, že po opylení květu kakostu se čnělky postupně prodlužují. Tvarem pak…
Dobře totiž snášejí sucho, takže na balkoně i záhonu bez problémů zvládnou vaši dovolenou nebo občasný nedostatek času na zalévání.<br> Navíc krásně a bohatě kvetou – když jim budete pravidelně…
Aromatická bylinka se sametově hebkými listy má řadu výborných zdravotních účinků. Její lístky se používají proti nachlazení, ale také na špatnou náladu. Její rozmanité formy nádherně oživí…
Velkokvěté kopretiny byly vyšlechtěny z původních planých kousků, které se na venkovských zahradách vytahovaly nad zvonky, kohoutky a pryskyřníky. Dnes ovšem kopretiny platí za nádherné podzimní…
Třapatky neboli terčovky se řadí do velkého rodu echinacea, který zahrnuje řadu letniček a trvalek. Na některých zahrádkách byste je tedy našli po celé léto, zatímco jinde dělají tu pravou parádu až…
Na pohled připomíná levanduli, voní po šalvěji – a mezi zahrádkáři se jí (ruská) šalvěj také říká. Perovskie pocházející ze středoasijských stepí je nenápadnou a odolnou kráskou do každé zahrady.
S podzimním časem se za okny, na balkonech i v zahradách začínají objevovat jedny z posledních kvetoucích rostlin – vřesy. Rok od roku se těší stále větší popularitě, proto řada zahrádkářů uvažuje o…
Nádherně kvetou. Uplatní se na skalkách, sluncem osvětlených záhonech i solitérně v předzahrádce nebo v trávníku. Takové jsou Slzičky Panny Marie neboli hvozdíky a v našich končinách tradiční…
Čechravy se svými květenstvími podobají chocholkám cirkusových koní, proto je v zahradě nikdy nepřehlédnete a často na sebe poutají pozornost. Narozdíl od řady okrasných rostlin krásně kvetou i ve…
Podzimní astry, tak se říká jedněm z nejkrásnějších podzimních trvalek. Hvězdnice začínají nakvétat už v srpnu a na zahradě vydrží krásné až do posledních mrazíků. Na podzimní zahradě představují…
V antice byly známé jako „božské květiny“, v tuzemsku se jim odedávna říká čínské karafiáty, studentské karafiáty, strakáček, slzičky paní Marie, študák… to podle toho, který druh v zahradě máte.…
Pamatujete si na zahradu vaší babičky? Pořád to v ní bzučelo, cvrkalo, švitořilo a hýřilo barvami křídel. Pokud toužíte po zrovna takové zahradě, určitě byste při výsadbě nových rostlin měli myslet i…