10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Trvalkový záhon je založený. Mezi trvalkami je dost velký prázdný prostor, který zanedlouho zaplní plevel. To však nechceme! Jak zabránit výsevu a růstu plevele v záhonu? Mulčováním.
Mulčování je skvělá metoda, která:
· ušetří čas, protože výrazně zhorší podmínky pro výsev a růst plevele,
· snižuje odpar vody z půdy, takže stačí zalévat méně často.
Čím mulčovat?
Mulčování městských a soukromých záhonů se liší. Ve městech se nejčastěji používá drobný kačírek, protože údržba štěrkového záhonu je nejekonomičtější.
V soukromých zahradách se nejčastěji k mulčování používá:
· drcená kůra jehličnatých stromů,
· dřevitá štěpka z listnatých stromů,
· vrstva posekané trávy,
· listy z ovocných stromů, domácích druhů keřů a stromů (nepoužívejte akát a ořech),
· nepotištěné kartony, které se následně zasypou vrstvou trávy nebo listů.
Jakmile se trvalky rozrostou a vytvoří kompaktní hmotu, už nemusíte mulčovat.
Mulč z organického materiálu se postupně rozloží a vytvoří humus. Mulčovat můžete i zeleninové záhony, půdu pod živým plotem, keři nebo stromy.
Možná Vás zaujala možnost mulčování kartonem. Ten natrhejte na přiměřeně velké kusy, bude se lépe pokládat mezi rostliny. Aby záhon vypadal vzhledně, kartony zasypejte trávou nebo listy a zalijte vodou. Karton se rozmočí a nebude mít tendenci odletět. Ze zkušenosti jedné z našich kolegyň je místo pod kartonovou mulčí příhodné pro život pro drobných živočichů.
Kačírek můžete samozřejmě použít i v soukromé zahradě. Pokud byste se však rozhodli jej jednou ze záhonu odstranit, bude to trochu komplikovanější, protože se na rozdíl od jiných, výše zmíněných materiálů nerozloží.