10.000+ druhů skladem
balení rostlin
S podzimním časem se za okny, na balkonech i v zahradách začínají objevovat jedny z posledních kvetoucích rostlin – vřesy. Rok od roku se těší stále větší popularitě, proto řada zahrádkářů uvažuje o založení vlastního vřesoviště v zahradě. Poradíme vám, jak na něj.
Nepravidelný tvar a jemně členitý povrch
Díky nepravidelnému tvaru vřesoviště vznikají na jeho ploše suchá i vlhčí místa, a tak ho můžete osadit řadou různorodých vřesovištních rostlin. Pokud máte k dispozici menší plochu, musíte počítat s tím, že druhé zastoupení rostlin i jejich barevná pestrost budou trochu skromnější. Kdybyste na menší plochu vysadili pestřejší rostlinné kombinace, vypadalo by to u vás jako v botanické zahradě, a ne v harmonickém zákoutí klidu a podzimní relaxace.
Romantická krása různé doby kvetení
I když základ vašeho vřesoviště budou tvořit vřesy nebo různé druhy vřesovců, opravdové vřesoviště vznikne až výsadbou rostlin s různou dobou kvetení. Pro realizaci vřesoviště budete kromě základních vřesů a vřesovců potřebovat:
- Středně velké a velké kameny.
- Drobnější keříky – borůvky, brusinky, janovec, medvědice.
- Trvalky – divizny nebo rozchodníky.
- Okrasné trávy – kostřavy nebo ostřice.
V rámci výsadby se nebojte kombinovat různé barvy. Každou rostlinu vysaďte ve více kusech tak, aby rostla přirozeně ve skupinách. Rostliny se na vřesoviště vysazují s odstupem 25 až 50 centimetrů, aby byl porost optimálně hustý.
Hranice vřesoviště
Nezapomeňte ani na rostliny, které vřesoviště přirozeně ohraničí a poskytnou mu příjemnou kulisu. K takovému účelu se výborně hodí zakrslé borovice, poléhavé jalovce nebo zeravy. Pokud máte v zahradě raději listnáče, můžete zkusit zakrslé či drobnokvěté rododendrony nebo azalky. Pěkně bude vypadat i dřišťál. Právě kombinace vřesů, azalek a rododendronů s drobnými jehličnany zajistí, že vaše vřesoviště bude tvořit celoročně nádhernou kvetoucí scenérii.
Podzimní vřesoviště v truhlíku
Pěstování vřesu v truhlících či balkonových nádobách je velmi snadné. Stačí vám kvalitní drenáž na dně nádoby, aby z ní mohla dobře odtékat voda. Pro výsadbu použijete dva díly rašeliny na jeden díl zahradní zeminy. Přidáte-li k zemině ještě kůru, nebude vám vřes vysychat. Nádoba se vřesem může na balkoně zůstat i přes zimu – stačí ji obalit netkanou textilií nebo obložit polystyrenem, aby kořeny nevymrzly.
Důležitá rada: Založení vřesoviště nemusíte odkládat. Dobře si promyslete rostlinnou skladbu a konkrétní umístění rostlin. Jednotlivé rostliny pak můžete pořizovat a vysazovat postupně. Vše nemusí být perfektní během jediného měsíce, ale skládat se postupně třeba během jednoho roku či dvou let. V zahradě se těšte především z toho, co už máte, pokračujte v plánované výsadbě a během let se jistě dopracujete k naprosté dokonalosti přesně podle vašich představ.
Vřes obecný 'Amethyst' (Garden girls®)
Calluna vulgaris 'Amethyst' (Garden girls®)
Vřes obecný 'Athene' (Garden girls®)
Calluna vulgaris 'Athene' (Garden girls®)
Vřes obecný 'Lore' (Garden girls®)
Calluna vulgaris 'Lore' (Garden girls®)
Vřes obecný 'Rosita' (Garden girls®)
Calluna vulgaris 'Rosita' (Garden girls®)