Milí zákazníci, směle prohlížejte, vybírejte a nakupujte ať se máte na co těšit. Všechny objednávky budeme expedovat od jarní sezony 2025. O termínu odeslání Vás samozřejmě budeme informovat e-mailem.
10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Vypadá jako levandule, voní po šalvěji. Máte v zahradě perovskii?
Všechny článkyNa pohled připomíná levanduli, voní po šalvěji – a mezi zahrádkáři se jí (ruská) šalvěj také říká. Perovskie pocházející ze středoasijských stepí je nenápadnou a odolnou kráskou do každé zahrady.
Perovskie má všechny dobré vlastnosti nenáročných rostlin, byť v tuzemských zahradách není ještě stále úplně doma – ruská šalvěj (když rozemnete její lístky v ruce, voní právě po šalvěji), nepotřebuje k růstu téměř nic, mimo dvou věcí: Dostatku slunce a hlubokého jarního řezu, kdy si žádá zkrátit loňské výhony na třetinu až čtvrtinu. Právě díky hlubokému řezu perovskie bohatě rozvětvují a nasazují více poupat.
Tím veškerá péče končí. Perovskie velmi dobře snáší sucho, stačí jí kamenitá půda, v našich podmínkách je zimovzdorná.
Když odkvete levandule, perovskie převezme v zahradě modrou štafetu
Perovskie vytváří polodřevnatý keř vysoký až 1,5 metru, který zvlášť vynikne ve smíšených trvalkových záhonech, výborně vypadá i v kombinaci s růžemi. Pozornost začíná poutat v červenci, kdy nasazuje velké množství modrofialových poupat, které postupně rozkvétají až do září. Květenství perovskie vypadjají impozantně (některá mají až 30 cm na délku) a připomínají levanduli, příjemně voní a mají velké množství nektaru – po celou dobu kvetení tak přitahují velké množství užitečného hmyzu.
Perovskie přebere ve vaší zahradě štafetu po levanduli. Když ta odkvete, perovskie ji svými modrými květenstvími spolehlivě nahradí. A to až do podzimu. Přitom jde skutečně o nenáročnou rostlinu vhodnou do tzv. nízkoúdržbových zahrad – tedy zahrad, na které nemáte tolik času, kolik byste třeba chtěli.
Výsadba? Dopřejte keřům dost prostoru
Vždy se řiďte výškou rostliny v dospělosti, nízké kultivary vysaďte na vzdálenost 0,25–30 cm, u větších zvolte rozestup větší. Vyšší kultivary pěstujte ve skupinách nebo jako solitéry. Prostokořenné sazenice vysazujte brzy na jaře a pak v září, kontejnerované kdykoli během roku až do zámrazu. Na dno výsadbové jámy doporučujeme dát na vhlčích místech drenáž jako prevenci zahnívání kořenů.
S čím perovskie kombinovat?
Na slunečných stanovištích bude pro perovskii vhodnou společnicí některá z třapatek nebo ostroček, výborně vypadá také v kombinaci s dochanem nebo jinou podobnou středně vysokou trávou. Perovskie netrpí na škůdce ani choroby, v zahradě vám bude dělat radost mnoho let. A co udělá radost každému zahradníkovi a každé zahradnici – každým rokem nasadí perovskie víc květů.