10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Rostlinám na zahradě se u mě většinou daří. Jde mi to nějak samo a když se některé nedaří, tolik to neprožívám. Pokojové rostliny, to je něco jiného. Měla jsem z jejich pěstování obavy, přišlo mi to náročné a s nejistým výsledkem. V novém roce jsem však do toho skočila po hlavě.
Dosud jsem doma měla jen 1 pokojovku, kterou jsem si namnožila – tlustici (Crassula). Ta první je stará přes 20 let, možná i 30. Dostala jsem ji jako dárek a už před těmi 15 lety byla obrovská. Je to nezmar a líbí se jí u mě, i když kvetla za celou dobu jen jednou.
V bývalé práci jsem mívala na parapetu orchideje a těm se dařilo. Doma mi nepřežily. Tam kde mám parapety je špatná světová strana a průvan, který nesnáší.
O Vánocích mi kamarádka dala rozmnožené monstery – monstera deliciosa a monstera adansonii. Také mladý lopatkovec (Spathiphyllum) a Syngonium. Mám zálusk na kočičí ocásek Acalypha hispaniolae 'Cat's Tails' (ten jsem měla loni, ale v létě jsem neuhlídala zálivku).
Hned poté, co jsem si přivezla rostliny domů, jsem si vypůjčila knihy, abych věděla, jak se o ně starat. A dobře jsem udělala, protože nastal problém č.1. Malé černé mušky, podobné octomilkám.
Smutnice! Kde se vzaly?
Kamarádka řízky rostlin aktivně zasadila do substrátu. Larvy mušek bývají právě v něm. Tomu, abyste si je donesli domů zabráníte tepelným ošetřením substrátu.
Jak ošetřit substrát?
· Napařením v hrnci (což asi není úplně praktické)
· V troubě – dejte substrát do sáčku, uzavřete tak, aby mohl odcházet vzduch a nechte zapnutou na 90-100 °C po dobu 45 minut
· V mikrovlnné troubě na maximu na 15 minut
Co dělat, když už smutnice máte?
· Omezte zálivku, larvy smutnic mají rády vlhko
· Větrejte
· Do substrátu zapíchněte žluté lepové pásky – žlutá barva přitahuje dospělé jedince, kteří se na pásky nalepí. Pásky koupíte v hobby marketu.
· Nasaďte hlístice – není to s nimi úplně jednoduché a nejsou nejlevnější, ale pokud nic nezabírá, můžete vyzkoušet
Já jsem se smutnic zbavila za necelé 3 týdny. Pro velké rostliny nejsou ohrožením, ale pokud by se dostaly do klíčících rostlinek ve výsevu, tak by je mohly jednoduše zlikvidovat.
Problém č. 2 jsem pozorovala u monstery deliciosy. Začaly jí hnědnout a usychat lemy listů. Listy jsem zkontrolovala, kromě smutnic jsem nenašla jiného parazita. Vyčkávala jsem. V určité chvíli listy hnědnou přestaly.
Mohlo to být způsobeno 2 faktory:
· Když jsme si rostlinu nesli do auta, tak byla zima a my ji neměli nijak přikrytou. Chlad, mráz a vítr je pro pokojové rostliny devastační.
· Osycháním lemů se projevu nedostatek zálivky. Tu jsem zřejmě upravila na adekvátní.
Zima na přesazování rostlin není ideálním obdobím, ale pokud vidíte, že to rostliny potřebují, tak se toho tolik nebojte. Nejlepší je to samozřejmě na jaře nebo na podzim.
V zimních měsících upravte zálivku, ověřte si vždy suchost/vlhkost substrátu. Dbejte na vlhkost vzduchu.
Jak se starat o pokojové rostliny v zimě?
- U všech mých rostlin nechám substrát vždy proschnout.
- Zkontroluji, aby voda v květináči nestála.
- Zalévejte odstátou vodou pokojové teploty.
- Rostlinám prospěje, když jim budete rosit listy.
- Rostliny vyžadují dostatek světla. Okno, žaluzie nebo záclony hodně světla pohltí. Pokud máte doma světla málo, přizpůsobte tomu výběr rostlin.
Smutnice nalepené na žlutých lepových páskách.
Listy monstery se suchými, hnědými okraji. Pravděpodobnou příčinou byla nedostatečná zálivka.