10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Krušpánek, zimostráz, buxus. Hodí se do živých plotů, do skupinových výsadeb i jako solitéra. Výborně vypadá, když jej necháte volně růst, nevadí mu ale ani výrazný střih a tvarování. Stálezelená rostlina, se kterou si v zahradě můžete dělat doslova co chcete.
Stejně jako si s ní v posledním několika letech často dělá, co chce, housenka zavíječe zimostrázového, motýla, který se do Evropy dostal v roce 2006 a nemá tady přirozeného nepřítele.
Fakta o zavíječi zimostrázovém
- Housenky zavíječe jsou podobné housenkám běláska zelného – jsou to zelené housenky s černými pruhy.
- Aktivita housenek začíná v březnu, kdy se k životu probouzejí housenky z podzimní snůšky. Od půlky dubna do půlky května jsou nejaktivnější.
- Housenky zavíječe likvidují listy a čerstvé letorosty zevnitř keře, často tak trvá, než si člověk všimne a začne se pídit po příčině a ochraně.
- Domovem zavíječe zimostrázového je východní Asie, do Evropy se dostal patrně náhodně s výpěstky. V Česku jde o invazivní druh, který nemá přirozeného nepřítele. První výskyt byl potvrzen v roce 2011.
- Motýl zavíječe zimostrázového je poměrně velký, má bílá křídla s hnědým lemováním. Je velmi dobrý letec. Samičky kladou vajíčka (až několik desítek) na spodní stranu listu.
Existuje účinná obrana?
Základem je prevence. Zkontrolujte brzy na jaře (přibližně v půlce března) zimostrázy na výskyt housenek, kontrolu pravidelně opakujte až do října – v našich podmínkách má motýl 2–3 generace. Pokud housenky objevíte, sesbírejte je a zlikvidujte. Buďte pečliví, největší množství housenek je ve vnitřních částech rostliny.
V případě, že je napadení větší a hrozí holožír, sáhněte po chemii – vhodnými postřiky jsou ty s obsahem deltamethrinu (Fast K), lambdacyhalothrinu (Karate) a neonikotinoidů (Calypso 480 SC).