Listopad – co dělat na zahradě
Co dělat na zahradě v listopadu? Pozornost patří hlavně ovocným stromům. Stáhněte si seznam prací.
Máte pocit, že vaše zahrada potřebuje dodat šmrnc? Potřebujete zkrášlit nevzhledné místo? Chcete doplnit váš trvalkový záhon? Vyberte si ze široké nabídky trvalek, které pro vás pěstujeme.
Jak zvolit ty správné trvalky pro vaši zahradu a jak se o ně starat? Připravili jsme pro vás Průvodce trvalkami, který najdete níže.
Trvalky jsou nedřevnaté rostliny, které kvetou každý rok. Některé z nich na podzim zatahují, jiné opadají a další jsou stálezelené. Patří mezi ně také krátkověké trvalky, které na záhonu vydrží 2–3 roky, ale obvykle se z něj nevytratí, protože se množí samovýsevem.
Trvalky se vysazují do trvalkových záhonů (smíšených nebo jednodruhových), na skalky a kamenné zídky, jako lemování cest a chodníků nebo do okrasných nádob.
Jak se starat o trvalky?
Trvalky na slunce vynikají svou odolností. Po zakořenění vyžadují minimální zálivku, bohatě kvetou a přitahují opylovače. Mezi nejoblíbenější patří šalvěj, hvězdnice, třapatka a třapatkovka, rozchodník, mateřídouška, svíčkovec nebo kopretina. Z polokeřů, které by se daly do trvalek zahrnout je to levandule nebo perovskie.
Trvalky do stínu a polostínu jsou nejen krásné, ale také nenáročné na údržbu a dokáží prosperovat i ve stinných podmínkách, kde jiné rostliny selhávají. Přeměňte zapomenuté kouty vaší zahrady na bujné oázy plné rozmanitých odstínů a textur. Naše trvalky do stínu jsou ideální pro vytvoření dynamického podrostu pod stromy a keři. Oblíbené trvalky do stínu a polostínu jsou bohyška, dlužicha, čechrava, čemeřice, kapradina nebo srdcovka.
Letní měsíce jsou nejpestřejší. Není obtížné najít trvalky, které kvetou celé léto. Mezi nejčastěji vysazované patří šalvej, třapatkovka, levandule, svíčkovec, mateřídouška, sporýš, řebříček nebo denivka.
Zakomponovat trvalky, které kvetou na podzim je velmi důležité. Prodlouží kvetení a barevnost ve vaší zahradě. Vysďte si hvězdnici, sasanku nebo listopadku a doplňte je okrasnými trávami, které jsou na podzim nejkrásnější.
Trvalky na skalku nemusí být jen skalničky. Vhodné je vysadit půdopokryvné trvalky, které vyplní volný prostor, aby v něm nerostl plevel. Inspirujte se v našich článcích nebo v kategorii trvalek na skalku.
Vzpomínáte na zahrádku vaší babičky? Pravděpodobně tam měla vysazené denivky, vysoké plamenky, kopretiny, orlíčky, hvozdíky, listopadky, mateřídoušku, zvonky, lupiny, bohyšky, kohoutky, diviznu, nebo mochyni.
Jaké jsou skupiny trvalek?
Trvalky se dají rozdělit podle více kritérií, ale pro výběr do trvalkového záhonu je důležité dělení na solitérní, skupinové a půdopokryvné. Nezapomeňte zařadit cibuloviny.
Jak a kdy vysadit trvalky?
Nebojte se experimentovat. Zahrada je místem, kde můžete vyjádřit svou kreativitu a zkoušt nové druhy trvalek a jejich kombinace. Nebojte se vytvářet nové kompozice a objevovat nové druhy.
Echinacea purpurea 'Mellow Yellows'
Salvia nemorosa 'Ostfriesland'
Coreopsis grandiflora 'Early Sunrise'
Aster dumosus 'Wachsenburg'
Aster novi-belgii 'Eventide'
Solidago canadensis 'Sweety'
Geranium sanguineum 'Album'
Thymus serpyllum 'Shepards'
Achillea ptarmica 'The Pearl'
Anemone hupehensis 'Splendens'
Rostliny balíme s maximální péčí, aby k Vám dorazily bez úhony. 99,8 % rostlin doručíme v pořádku. Poskytujeme garanci výměny zdarma, pokud dorazí rostlina poškozená.
Co dělat na zahradě v listopadu? Pozornost patří hlavně ovocným stromům. Stáhněte si seznam prací.
Okouzlil vás dřín japonský? Chcete vědět, jaké potřebuje podmínky? V našem krátkém článku se dozvíte všechny podstatné informace.