Herbář (listopad 2024)
Brslen evropský je okrasou podzimní zahrady. 5 důvodů proč si ho vysadit a jak ho pěstovat najdete v našem herbáři.
Jak na pěstování bylinek? Poradíme vám! Je to snadné a s našimi tipy budete mít vždy čerstvé bylinky a koření na vaření nebo grilování po ruce. Pokračujte ve čtení našeho Průvodce bylinkami níže.
Vytrvalé bylinky a koření sázejte kdykoli během vegetační sezóny, nejlépe od dubna do konce září. Choulostivější druhy dejte ven až po posledních mrazících, tedy asi v půlce května.
Téměř všechny bylinky se dají pěstovat v květináči. Doporučujeme buď samozavlažovací květináče nebo s odtokovou dírou a drenážní vrstvou. Použijte substrát pro bylinky. Zkombinujte bylinky se stejnými nároky na slunce a zálivku.
Zálivka je na zahradě nutná obzvlášť v období sucha, podpoříte jejich růst. Zalévejte bylinky podle jejich nároků, středomořské vyžadují minimální zálivku. Hnojte organickými hnojivy na bylinky, doma připravenou jíchou nebo kompostem.
Bylinky sklízejte průběžně, aby nezačaly kvést. To je důležité obzvlášť u pažitky, která během kvetení tuhne a tvrdne (do kuchyně se pak nehodí). Květy bylinek na druhou stranu přitahují opylovače, takže můžete část ponechat kvetoucí. Bylinky můžete uchovat sušením nebo mrazením. Sušené bylinky skladujte ve skleněné, uzavíretelné dóze.
Bylinky potřebují dostatek světla, proto je umístěte na vhodné místo. Substrát pro bylinky by měl být vlhký, nikoliv přemokřený. Pravidelně je přihnojujte organickým hnojivem.
Bylinky jsou nenáročné na péči. Mezi nejoblíbenější pro začátečníky patří máta, meduňka, bazalka, rozmarýn, oregano, pažitka, tymián, mateřídouška nebo šalvěj. V našem sortimentu najdete i raritní bylinky, jako jsou různé druhy pelyňku, ženšen nebo citrónovou trávu.
Kromě klasických bylinek je mezi gurmány oblíbený koriandr, který nesmí chybět v asijské kuchyni.
Mátu pěstujte v nádobě. Její podzemní oddenky se rychle rozšiřují a mohla by váš záhon zahlušit. Vyzkoušejte různé druhy máty, překvapí vás svou intenzivní a různorodou vůní a skvělou chutí.
Pažitka vyžaduje humózní, kyprou půdu. Pro pěstování v květináči použijte substrát na bylinky. Pažitku pravidelně sklízejte, aby nevykvetla.
Kromě toho, že vám poskytnou čerstvé ingredience na vaření, také krásně voní a dodají vašemu domovu příjemnou atmosféru. Mnohé z nich můžete uříznout do vázy, aby provoněly váš interiér nebo je zakomponujte do věnců a suchých vazeb.
Bylinková spirála má svá pravidla, ale není to nic složitého. Bylinky máte na jednom místě, po ruce. Načerpejte inspiraci v článku.
Víte, se bylinky vysazují k zelenině, aby podpořily její chuť a zabránily výskytu škůdců? Více si přečtete v na blogu.
Všechny články o bylinkách najdete zde.
Petroselinum crispum 'Gigante d'Italia'
Rostliny balíme s maximální péčí, aby k Vám dorazily bez úhony. 99,8 % rostlin doručíme v pořádku. Poskytujeme garanci výměny zdarma, pokud dorazí rostlina poškozená.
Brslen evropský je okrasou podzimní zahrady. 5 důvodů proč si ho vysadit a jak ho pěstovat najdete v našem herbáři.
Užijte si vánoční atmosféru při příchodu domů, pohledem na zimní balkón nebo terasu. Jakými rostlinami osázet nádoby, aby vydržely, se dozvíte v článku.