10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Čistec, křen, topinambury, reveň. Vytrvalá zelenina je in v zahradě i na stole
Všechny článkyNa jaře zasadit, v létě nebo na podzim sklidit. Tak pěstujeme většinu oblíbených druhů zeleniny. Co ale zkusit něco nového a vysadit zeleninu, která bude dávat úrodu několik let nebo i desetiletí? Máme čtyři tipy na vytrvalé druhy zeleniny. Tip pátý v našich podmínkách vytrvalý není, tematicky se ale hodí – a ručíme za to, že jeho plody (plody jakonu) si zamilujete.
Křen selský. Pikantní a zdravá pochutina
Chuť čerstvě nastrouhaného křenu je nezaměnitelná – někdy si stačí jen přivonět a vyhrknou nám slzy do očí. V české kuchyni patří k oblíbeným pochutinám, podává se k vařeným a pečeným masům, je součástí zeleninových salátů a pikantních pokrmů. Vypěstovat si jej můžete i vy.
Jak na to? Základem je hluboká půda bohatá na humus, do které se vysazují kořenové řízky. Délka kořenového řízku je 10 cm, průměr okolo 2 cm. Vysazují se na podzim vodorovně, do jamek nebo brázd přibližně 30 cm hlubokých. První sklizeň může proběhnout již v následujícím roce, křen je vytrvalý, na místě vydrží mnoho let, někdy má tendenci šířit se po celé zahradě a stát se poměrně obtížným plevelem.
Topinambury. Nahoře slunečnice, dole „brambory“
(foto: kvetoucí topinambur působí velmi okrasně a potěší i užitečný hmyz)
Patří do stejného rodu jako slunečnice, nepěstují se ale pro semena, nýbrž pro hlízy, které mohou v jídelníčku nahradit brambory a obsahují inulin, prospěšný především diabetikům. Pěstování je velmi snadné – topinambury se uchytí takřka všude, nevadí jim chudá půda, ani mráz, nová rostlina je schopna vyrůst i z malého kousku hlízy, dají se (na rozdíl od brambor) sázet kdykoli.
(foto: zapečené hlízy topinambur se sýrem a bylinkami)
Topinambury jsou vytrvalé a podobně jako křen mají tendenci šířit se nekontrolovaně po zahradě – je proto vhodné hlízy v zemi ohradit. Topinambury se sklízí na podzim a v zimě, pokud není zmrzlá půda. Z jedné rostliny sklidíte až 1,5 kg hlíz.
Čistec. Ochutnejte hlízky s chutí artyčoku
Mrazuvzdorný čistec je vytrvalý a dorůstající cca 50 cm. Jako zelenina se pěstuje pro hlízy, které se nejčastěji vaří a pečou a chutí připomínají květák či artyčok. Dají se ale i grilovat nebo jíst syrové. Právě hlízkami se čistec také množí – vysazujeme je v dubnu do rýh, asi 40 cm od sebe do hloubky přibližně 10 cm.
(foto: sklizené jedlé hlízky čistce hlíznatého)
Čistec snese i částečné zastíněný prostor, je možné pěstovat jej tak například pod stromy. Opět, stejně jako u křenu a topinamburů platí, že čistec je nutné v zahradě trochu hlídat, i on má tendenci se nekontrolovaně šířit. Hlízky se sklízejí na podzim od října do listopadu poté, co rostlinám odumřou listy, pokud nesklidíte všechny, na jaře z nich vyraší nové rostliny.
Rebarbora. Zelenina, kterou jsme si oblíbili jako ovoce
Na zahradě je rebarbora nepřehlédnutelná – hned brzy zjara vytvoří košatou rostlinu zabírající plochu přibližně jednoho metru čtverečního s výraznými listy a silnými červenými řapíky. Na jednom stanovišti přitom vydrží až deset let.
(foto: rebarbora v záhonu - mohutné listy působí velmi dekorativně)
Rebarbora je plná vápníku, draslíku, vitamínů B a kyseliny listové. Řapíky sklízíme do sv. Jana (24. června), později už v nich příliš narůstá množství kyseliny šťavelové, která má nepříznivé účinky na zdraví. Sklízí se zásadně vylamováním, řapíky se nesmí střihat ani řezat). Rebarbora z jarní sklizně je jemná a chutná jako v tradičním koláči s drobenkou, tak v džemu nebo osvěžující domácí limonádě, vyzkoušejte ji také jako náplň do ovocných knedlíků. Svoje uplatnění má rebarbora také ve slané kuchyni, především pak v omáčkách.
(foto: sklizené řapíky rebarbory skvělé na koláče, šťávy a sirupy i kompoty)
Jakon. Ochutnejte „brambory“ s chutí melounu
V Česku se poprvé objevil v roce 1993, ve své domovině (jižní Amerika) jeho sladké a křehké hlízy sloužily jako potrava už Inkům. V našich podmínkách jakon jako jediná z doporučených rostlin nepřezimuje, přesto ji do výběru zařazujeme – pěstuje se podobně jako topinambury a čistec, podobné využití má i v kuchyni.
(foto: sklizené jedlé hlízy jakonu - připravují se podobně jako brambory)
Jakon se pěstuje z tzv. vegetačních hlíz, které se vysazují po „zmrzlých“, dorůstá výšky až 3 metrů, hlízy se sklízí v době květu (vykvétá na konci vegetačního období). Jakon je velmi úrodný, z jedné rostliny sklidíte až 10 hlíz o hmotnosti cca 0,5 kg. Jejich chuť je příjemně sladká a uplatní se v ovocných i zeleninových salátech, lze je i zavařovat.
Čistec hlíznatý 'Conito'
Stachys sieboldii 'Conito'
Topinambur 'Papas Patio'
Helianthus tuberosus 'Papas Patio'